Windy – serwis i montaż. Katowice

Home  /  Bez kategorii  /  Windy – serwis i montaż. Katowice

Windy – serwis i montaż. Katowice

by rootmaster Styczeń 26, 2019

Windy – dźwigi do transportu osób oraz towarów

Budownictwo mieszkalne, jak i budowle pełniące rolę podmiotów użyteczności publicznej, muszą być dostosowane do wymogów wszystkich użytkowników. Chodzi o konieczne udogodnienia, którymi są windy osobowe oraz towarowe, lub platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – narzędzie znane od długiego czasu

Wbrew pozorom, winda naprawdę nie jest innowacyjnym wynalazkiem. Sprzęty takie, wpędzane w ruch energią mięśni niewolników, później zwierząt, a także z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w starożytnym Rzymie w Pałacu Nerona czy Koloseum.
Współczesne windy różnią się od oryginałów jedynie nowomodnym designem i podłączeniem do energii elektrycznej, aczkolwiek prawo działania zostaje taka sama – każda winda transportuje ludzi albo artykuły w obie strony.

Rodzaje wind

Obecne kodeksy budowlane wyraźnie wyznaczają konieczność instalowania wind w domach wielorodzinnych i biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było możliwe jedynie w budynkach pięciopiętrowych a także wyższych, aktualnie — w zależności od konstrukcji samej windy — wolno je instalować w budynkach sporo niższych, nawet dwupiętrowych.

W budynkach mieszkalnych działają windy osobowo towarowe, służące do transportu określonej liczby osób lub przedmiotów – na przykład mebli, z kolei w lokalach użyteczności publicznej montowane są oprócz tego typu dźwigów, również windy o specjalnym przeznaczeniu, to znaczy platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w czasie użytkowania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa bądź osobowo-towarowa ma sprecyzowany udźwig a także kubaturę. Ta zasada powinna być bezwzględnie przestrzegana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie przeładowany dźwig osobowy może skutkować uszkodzeniem lub nadzwyczaj niebezpieczną sytuacją którą jest oderwanie się liny nośnej. Podobna zasada dotyczy platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych – z wyjątkiem tradycyjnych środków ostrożności, platforma tego rodzaju powinna posiadać dodatkowe zabezpieczenia, ponieważ jednostka siedząca na wózku inwalidzkim, w chwili zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z uszkodzonego dźwigu.

Platformy do transportowania osób niepełnosprawnych to zwykle ze z każdej strony oszklone kabiny, co również jest swego rodzaju wariantem ochronnym użytkowników — w sytuacji awarii dźwigu, szklane ściany umożliwiają doglądanie sytuacji i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednostką zamkniętą w środku windy, co posiada bardzo korzystny wydźwięk.

Zobacz także:
windy osobowo towarowe.

COMMENTS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *